NASIL ARKAYI BULANIK YAPARIM?

NASIL ARKAYI BULANIK YAPARIM?

 

NASIL ARKAYI BULANIK YAPARIM?

Merhaba ,

Fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başlayanların ilk merak ettikleri şeylerden birisi de fotoğraflarda arka planı bulanık (flu) nasıl yapılacağı oluyor. Özellikle beğenilen fotoğrafların çoğunluğunda bu özelliğin görülmesi benzer fotoğraf çekmek isteyenleri heveslendirip meraka savuruyor.

Neden Arka Planı Bulanık Fotoğraflar Göze Hoş Geliyor?

Fotoğrafla ilgili ilgisiz bir çok kişi için arka ve ön planı bulanık objenin yada modelin net olduğu fotoğraflar güzel fotoğraf olarak nitelendirilir. Aslında uzun yıllar haber yada belge niteliği taşıyan fotoğraftan beklenen en büyük özellik karedeki her detayın her ayrıntının olabildiğince net olmasıydı. Böylece tek fotoğraf ile bir çok bilgi saklanmış oluyordu.

Still-Life fotoğrafçılığın gelişmesiyle fotoğraftan bilgi almak yada belge olarak kullanmak yerine sanatsal ve göze hoş gelen kareler çekilmeye başlandı. Konunun dış ortamdan ayrılması ve ön plana çıkartılması ile iletilmek istenen duygunun ve mesajın gücünü arttırıp izleyici ile daha güçlü bağlar kurulmasını sağladı.

Tamam İyi Güzel de Nasıl Yapacağız?

‘Zaten hoşumuza gitti nasıl oluyor onu merak ediyoruz’ dediğinizi duyar gibi oldum. Tamam o zaman başlayalım. Fotoğrafta net olmasını istediğimiz bölgeyi  (Net Alan Derinliği – Deep of Field – DOF ) ayarlamak bizim elimizde.

Net alan derinliği (DOF) aslında makinemizden belirli bir mesafe uzakta başlayıp bir fotoğraftaki herşeyin açık net gözükmeye başlayıp tekrar bulanıklaşana kadar olan mesafe olarak tanımlanabilir. Lens üzerinden netleme yaptığımızda netlemek istediğimiz objenin uzaklığını ayarlamış oluyoruz. Tabi bu objenin bir miktar önü ve bir miktar arkası da net olarak görünür. Bu ön ve arka kısımların miktarını etkileyen bir kaç faktör var ama en etkili olanı makinenin göz bebeği diyafram.

Açın Diyaframları Oyunlar Başlasın

Arkayı flu yapmanın -alan derinliğini azaltmanın- en kolay yolu diyaframı açmaktan geçiyor. Burası biraz kafa karıştırıcı çünkü göz bebeği görevi gören diyaframın sayısal değeri (f harfi ile belirtilir) arttıkça kendisi kısılıyor azaldıkça ise karanlıkta uzun süre kalmış birinin göz bebekleri gibi açılıyor. Görmekte zorlandığımız bir şeye bakarken gözlerimizi nasıl kıstığımızı hatırlayalım. Aynı işlem fotoğraf makinesi için de geçerli. Tüm detaylarının görünmesini istediğimiz bir manzara fotoğrafı için elimizdeki lensin en kısık diyaframını seçmemiz gerekiyor (sayısal olarak 16-22 gibi büyük değerler). Ama flu bir arka plan için lensi en açık diyaframa getirmemiz geriyor (sayısal olarak 1.8-1.4 gibi küçük değerler). Tabi üzülerek söylemek gerekiyor ki düşük diyafram açıklığına sahip lensler genelde özel ve pahalı lensler. Hatta aynı lensin f 1.8 diyafram açıklığına sahip olanı 100 dolar iken f 1.4 olanı 300 dolar f 1.2 olanı ise 2000 dolara kadar çıkıyor.

Sayılarla çok kafa karıştırmış olmayalım. Bulanık arka plan için yapmamız gereken makineyi diyafram öncelikli moda alıp en küçük diyaframı seçmek olacak. Yani diyaframı açabildiğimiz kadar açalım. Bu modda zaten diyafram haricindeki tüm ayarları makine bizim için yapıyor olacak. Tabiiparaları biriktirip yeni lens almaya gittiğimizde de artık bizim için lensin en düşük diyafram değerini sormak çok önemli olmalı.

Başka Neler Değişirse Alan Derinliği Azalır?

Diyafram dışında da arkanın bulanık olmasını etkileyen faktörler var. Çekilen obje ile arka planın uzaklığı, kullanılan lensin odak uzaklığı, makinenin sensör büyüklüğü arttıkça sığ alan derinliği sağlanabilir.

Mevcut makine ve lensimizi değiştirmeden yapabileceğimiz en kolay çözüm objeye mümkün olduğunca yaklaşmak ve obje ile fonun mesafesini arttırmak olacaktır. Parkta kuru sonbahar yaprağı çektiğimizi düşünelim.

Lensimizi en düşük diyaframa getirip olabildiğince yaprağa yaklaşmamız ve fonda bulanık görülmesini istediğimiz nesnelerden uzaklaşmamız gerekir.

Bu fotoğraf Sigma 35mm f 1.4 diyafram açıklığına sahip lens ile diyafram en açık değerde yani 1.4 e getirilerek çekildi. Konuya mümkün olduğunca yaklaşıldı ve fon olan dallar yeterince uzaktaydı.

Aslında bu ufak detayları kullanarak telefonumuzla bile arkası bulanık fotoğraflar çekmemiz mümkün.

Sensör boyutları, odak uzaklıkları, alan derinliği hesapları, diyafram yapısının arka plana etkileri başlı başına konular ve zamanı geldikçe onları da anlatmaya çalışacağım. Sorularınızı bekliyorum…

Saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir