CANON FD 50MM 1.4

CANON FD 50MM 1.4

CANON FD 50MM 1.4

Merhaba,

Son yıllarda aynasız makinelerin yaygınlaşmasıyla birlikte eski ve kaliteli lensler tekrar gündeme gelmeye başladı. 70’li yıllarda üretilmeye başlayan ve Canon filmli 35mm fotoğraf makinelerde kullanılan FD serisi lensler en çok konuşulan eski (vintage) lensler arasında. FD serisi neredeyse şu anda kullanımda ve üretimde olan EF serisi Canon lenslerin tamamını barındırıyor. Yaklaşık 4-5 aydır kullandığım Canon FD 50mm 1:1.4 lens ise bu serinin lokomotifi denilebilecek bir sabit ( prime ) lens.

Canon FD 50mm @ 1.4 + Sony A7 . Prag 2017

50mm Efsanesi

50mm odak uzaklığına sahip sabit lensler fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başlayanların büyük bir çoğunluğunun ilk sahip oldukları sabit ( prime ) lenslerdir. İlk hevesle alınan makinelerin yanında gelen değişken odak uzaklığına sahip (büyük bir çoğunluğu 18-55mm) zum lensler optik kalite ve alan derinliği açısında çok başarısız olduklarından yaklaşık 1 yıl içinde yeni lens arayışı başlar. Bu arayış uygun fiyatlı oluşları ve düşük diyafram değerleri nedeni ile büyük bir olasılıkla bir 50mm f1:1.8 ile son bulur. Böylece sabit lenslere ilk adım atılmış olur. 50mm lenslere normal açılı lens denmesinin sebebi ise insan gözüne çok yakın görüş açılarına sahip oluşlarıdır. Yani geniş açı yada tele (yaklaştıran) lens değillerdir. Basit yapıları sayesinde optik kaliteleri yüksek ve düşük diyaframlı olarak üretilebilmekteler. Yani bir zum lense göre daha az optik elemandan oluşan yapıları sayesinde ışık daha az kırılarak film yada sensöre ulaşır ve kaliteden ödün verilmemiş olur.

Henri Cartier Bresson 50mm lens takılı fotoğraf makinesi ile Fransada.

Sadece 50mm lens kullanarak  fotoğrafçılık kariyerini tamamlamış ustalar var. Bunlardan en bilineni Henri Cartier Bresson(HCB). Perspektif bozulmalara sebep olmaması ve insan gözüne en yakın görüş açısı sağlayan lenslerden biri olduğu için HCB tarafından tercih sebebi olmuş.

Henri Cartier Bresson’un 50mm Leica lens ile çektiği  Albert Camus Portresi

Ancak HCB’nin karelerinde hiç bir zaman sıkışıklık hissedilmezken aksine sanki 35mm lens ile çekilmiş hissi veren bir ferahlıktan bahsedebiliriz.

50mm lens nedir az çok anlaşıldığına göre Canon FD 50mm 1.4 den bahsetmeye başlayabiliriz.

Bıçak Kadar Kesin

Lensi kullanmaya başladığımda beni en çok şaşırtan özelliği en açık diyaframda bile gerçekten çok keskin sonuçlar veriyor olmasıydı. Özellikle diyafram değeri 4’ten yukarıya çıktığında keskinlik karenin merkezinden köşelere ulaşıp tüm karenin tatmin edici keskinlikte olmasını sağlıyor. Ben Canon FD 50mm 1.4’ü genel olarak sokak portreleri çekiminde kullandığım için en açık diyafram ve merkezdeki keskinlik benim için yeterli oluyor. Manzara ve sokak fotoğrafçılığı için ise açısı biraz dar kalsa da 4-5.6 gibi diyafram seçenekleri ile tüm karede netlik ve keskinlik sağlanabiliyor. Kendi dönemindeki lenslere göre biraz fazla plastik kullanılmış bir lens olsa da metal gövdesi ile bugün üretilen bir çok lensten çok daha sağlam ve güven veren bir yapısı var.

Canon FD 50mm @ f 1.4 + Sony A7  Budapeşte 2017

Biraz Sayılar

Çok hoşuma gitmese de ve lens alırken en son baktığım şeyler olsa da merak edenler olabilir diye biraz lensin sayısal özelliklerinden bahsedelim. Benim için en önemli sayısal değer lensin en yakın netleme mesafesi. Canon FD 50mm 1.4 en yakın 45cm deki bir objeyi netleyebiliyor. Yani bir çiçeği 10cm den çekmek isterseniz bu lens size yardımcı olamayacak. 50mm lens için 45cm bir çok detayı rahatlıkla çekebileceğiniz bir mesafe. Düğün çekimlerinde yüzük detayları ve gelin yada damadın kıyafetlerinden detayları çok başarılı bir şekilde bu lens ile çekebilirsiniz.

Canon FD 50mm  @ 1.4 + Sony A7   Bursa 2017

Bir diğer önemli sayısal değer lensin ağırlığı. Yaklaşık 4cm boyu ve 6cm çapı olan lens 235 gr gibi bir ağırlığa sahip. Boyutları ve ağırlığı ile sizi yormadan dolaşabileceğiniz ve sokaklarda insanları korkutmadan fotoğrafları çekebileceğiniz bir lens. Sony A7 ile ağırlık ve boyut olarak süper ikili olduklarını söyleyebilirim.

8 bıçaklı diyaframı en fazla 22 değerine kadar kısılabiliyor. Bu da bize çok aydınlık ortamlarda bile çekim yapma olanağı sağlıyor. Ayrıca diyafram kısıldıkça bulanık alandaki  daireler gittikçe belirgin sekizgenlere dönüşüyor.

Canon FD 50mm @ f2 + Sony A7 . Bursa 2017

Alan Derinliği ve Renkler

Lensi deneyenlerin genel yorumu bulanık arka alan kalitesinden rahatsız oldukları yönünde. Ben tersine bu lensin verdiği bulanıklık etkisini çok sevdim. Özellikle gece çekimlerinde bulanık alanda kalan ışık kaynakları çok güzel daireler (bokeh) oluşmasını sağlıyor. Canon lenslerin renkleri zaten hep hoşuma gitmiştir. Bu lens de çok doğal ve dengeli renkler veriyor. Düşük diyaframlardaki köşelerin karanlık olması rahatsız edici düzeyde değil ama lensin tek olumsuz özelliği denilebilir.

3 Kuruşa 5 Köfte

Lensin bence en önemli özelliği fiyat-performans oranı. Aslında bu kadar kaliteli ve iyi sonuçlar alabileceğiniz bir lensi 100 dolar ve hatta daha düşük fiyatlara alabiliyor olmamız büyük bir şans. Tabi bu lensi kullanabilmemiz için uygun bir adaptör ve aynasızbir dijital fotoğraf makinesine yada zaten zamanında kullanıldığı filmli bir Canon gövdeye (Canon AE-1en bilineni) ihtiyacımız var. Lensin aynı yıllarda üretilen Canon FD 50mm 1.4 SCC  ve Canon 50mm f 1.2 L gibi alternatifleri var. Her ikisi de fiyatları yüksek olmasına karşın büyük oranda aynı sonuçları aldığımız hatta keskinlik konusunda geride kalan lensler.

Sonuç olarak çok severek kullandığım ve verdiğiniz her kuruşu hak eden bir lens diyebilirim. Aynasız makinesine düşük diyaframlı bir 50mm lens arayan herkese Canon FD 50mm 1.4’ü tavsiye edebilirim.

Saygılar.

Anahtar Kelime:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir